18 Ekim 2011 Salı

Gêrmiya Şîr (Süt Çorbası)


Bu yıl kış erken geldi malum. Ben de, işten yorgun argın eve gelip bir an önce ev yapımı mis gibi bir çorbayla içini ısıtmak isteyenler için çok kolay ve lezzetli bir tarif koymaya karar verdim.

Malzemeler:
 • 2 su bardağı süt (400 ml, yağ oranı önemsizdir)
 • yarım su bardağı  pirinç (100 gram, beyaz, pilavlık)
 • 5 su bardağı su (1 litre)
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 1. Pirinci yıkayıp süzün
 2. Derin bir tencereye, suyu boşaltın, pirinci ve tuzu ekleyip ocağın altını yakın. Harlı ateşte 25 dakika kaynatın. Tencerenin taşmaması için kapağı açık veya hafif kapalı olarak bırakın.
 3. Pirinçler piştiyse sütü ekleyin, 10 dakika daha orta ateşte kaynatın.     

Afiyetle için!


3 yorum:


 1. kların kardeşliği türküleri ile uzun yıllar boyunca Anadolu’da varlık gösteren bir ırk olan kürtler ile ilgili detaylı bilgi sunan sitemizde kürt kültürüne ait tüm önemli bilgilere ve tarihçeye ait anlatımlara ulaşabilir, kürt sanatçıların kaleme aldığı eserlere ve kürt geleneklerine hakim olma şansı yakalayabilirsiniz. Zaman kaybetmeden sitemizi ziyaret ederek görseller ile desteklenen anlatımları inceleme şansını kullanın.

  İstatistiki veriler ile iyi bir tez konusu
  Kültürel değerlere bağlığını ve adetlerine olan ilgisi ile bilinen kürt halkının tarihteki yerine dair kapsamlı bir araştırma yapmak ve asırlardır süren bu varlığın her bir detayına hakim olmak için doğru adrestesiniz. Bu sitede şöhreti dünyaya yayılan kürt yemekleri, kürt düğünleri ve kürt sanatçıların dünya miras listesine bıraktığı önemli eserlere dair bilgi sahibi olacaksınız. Eğitim hayatında ihtiyaç duyulan en büyük kaynak olma özelliğini taşıyan sitemizde tez konusu araştırmalarda kullanabileceğiniz detaylı kürtler bilgiler ve istatistiki veriler de bulunuyor.

  Kürt kökeni hakkında her şey
  Kişisel olarak kürt kültürünü ve tarihini araştırmak istiyorsanız bu siteden elde edeceğiniz veriler işinize yarayacaktır. Hem kürt detaylı hem de doğru bilgilerden oluşan bilgilendirme makaleleri herkesin ilgisini çekebilecek farklı konular içermektedir. Siz de hızı ve akıcılığı ile dikkat çeken sitemizde en gelişmiş teknolojik koşullarda bu hizmetten yararlanarak online dünyada kaliteli içeriklere ulaşın. https://kürtler.org/category/kurt-mutfagi/

  YanıtlaSil
 2. https://kürtler.org/ Kürt Haber
  https://kürtler.org/ Kürt Mutfağı

  YanıtlaSil